Všetko o klasickej masáži
Zaujímate sa o masáže ? Pýtate sa čo to tá klasická masáž vlastne je ? Alebo by ste len chceli vedieť viac predtým ako si na ňu zájdete ? Všetko čo by Vás mohlo zaujámať nájdete v tomto článku.
Klasická masáž je sústava hmatov, ktoré vykonáva masér na tele klienta. Dalo by sa povedať , že táto masáž patrí medzi najpopulárnejší a najčastejšie vykonávaný druh masáže. Klasická masáž dokáže priaznivo ovplyvniť zmeny vyvolané chorobou alebo námahou, posilniť zdravie a zvýšiť celkovú odolnosť organizmu. Pravidelným chodením na masáž dosiahnete preventívny i liečebný účinok, skvele si oddýchnete a naberiete novú energiu. Výsledkom preto nie je len uvoľnenie a oddych, ale tiež posilnenie zdravia, psychická rovnováha a zvýšená odolnosť organizmu.
Mechanizmus účinkov masáže
Masáž vyvoláva v tele lokálnu, celkovú alebo vzdialenú reakciu. Ide o veľmi dôležité procesy, ktoré sa odohrávajú až na úrovni mozgovej kôry.
Lokálne účinky masáže sa prejavujú
- zvýšením prekrvením -podporuje prekrvenie kože a dosahuje sa tak urýchlené vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest. zlepšením svalovej činnosti
- rozrušením zrastov v tkanivách
- odstránením povrchových zrohovatených vrstiev na koži
- zlepšuje sa výživa svalov
- zvýšením sekrécie potných žliaz a normalizácou napätia kože.
Výsledkom týchto zmien je zlepšenie činnosti tkanív a zníženie bolestivosti ,čo je jeden z najdôležitejších účinkov klasickej masáže.
Vzdialené účinky
- prejavujú sa zvýšeným prekrvením telových orgánov(napr. prekrvením obličiek a stúpa tvorba moču) ďalším účinkom je že sa v pľúcach zlepšuje výmena kyslíka a oxidu uhličitého čím sa zlepšuje vnútorné dýchanie a termoregulačné procesy
Celkové účinky
- celkový povzbudzujúci a upokojujúci účinok na telesnú výkonnosť a na centrálnu nervovú sústavu.
Pre koho je klasická masáž najviac vhodná?
Je vhodná pre všetkých, ktorý netrpia žiadnymi kontraindikáciami. Klasická masáž je najúčinnejším prostriedkom pri liečbe a prevencii stuhnutých svalov v dôsledku jednostrannej záťaže určitých partií tela, predovšetkým svalov okolo chrbtice.
Klasická masáž sa odporúča nielen ľudom so zdravotnými ťažkosťami, ale aj ostatným, ktorí žiadne problémy zatiaľ nepociťujú. Kvalitnou a pravidelnou masážou môžu niektorým zdravotným problémom predchádzať. Masáž je tiež ideálnym doplnením tréningového programu športovcov, ktorým prináša uvoľnenie po fyzickej záťaži a pomáha prekonať poúrazové ťažkosti. Klasická masáž pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomenín alebo iných zranení. Možno najdôležitejšie je, že celkovo sa môžete cítiť lepšie, v dôsledku toho, že masáž nepôsobí len na telo, ale aj na myseľ. To, že dotyk ako taký pomáha ľuďom zbavovať sa vnútorného napätia vedeli ľudia už dávno a tento jednoduchý, a pritom účinný liek sa používa dodnes.
Ako často absolvovať klasickú masáž?
Na túto otázku neexistuje jednoznačne odpovedať. Je to dosť individuálne a záleží to od viacerých faktorov(od stuhnuté svalstvo, ako klient reaguje na masáže a aký má životný štýl, či každý deň jednostranne zaťažuje určitú partiu svalov, či má správne držanie tela a podobne).Aby masáž pomohla pri zdravotných problémoch ale aby malo telo čas na regeneráciu , je dobré na masáž chodiť obdeň . Ak masáž znášate dobre alebo je to pre Vás predovšetkým druh relaxácie môžete ju absolvovať aj každý deň alebo len z času na čas .O častosti masáže sa môžete poradiť s masérom a pri zdravotných problémoch s lekárom, no určite by sa však klasická masáž mala stať neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka.
Indikácie –(kedy sa masáž môže a odporúča vykonať)
No samozrejme vždy kedy máte čas a chuť no okrem toho je vhodná pri :
- bolestiach hlavy, chrbta ,svalov a kĺbov
- pooperačné a poúrazové stavy
- neurologické ochorenia
- ochorenia tráviaceho systému
- ochorenia dýchacích ciest
- poruchy hybnosti, skolióza
- poruchy vnútorných orgánov
- stavy dlhodobého znehybnenia , svalová únava
- stres
Kontraindikácie – kedy sa klasická masáž nesmie vykonávať:
- Pri infekčných ochoreniach
- Pri zvýšenej telesnej teplote
- Pri hnisavých, vredových a plesňových ochoreniach kože
- Pri popáleninách
- Pri silnej osteoporóze
- Pri nádorových ochoreniach
- Pri kŕčových žilách nemasírujeme dolné končatiny
- V tehotenstve a pri bolestivej menštruácii nemasírujeme brucho a krížovú oblasť
- Pri hnačkových ochoreniach
- Pri pokročilej arterioskleróze